Banner mainpage

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Diverse crisissen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • https://www.telegraaf.nl/binnenland/.../71722880.html


    Zeker Den Haag moet zich schrap zetten, maar ook daarbuiten kunnen demonstraties verwacht worden.
    Vrees voor radicalen rond NAVO-top: ’Heel Nederland moet zich schrap zetten, Gaza gaat grote rol spelen’

    Den Haag- Demonstranten en relschoppers uit binnen- én buitenland dreigen Nederland te ontregelen tijdens de NAVO-top. Niet alleen Den Haag moet zich schrap zetten.

    Het is alle hens aan dek rond de NAVO-top op 24 en 25 juni in Den Haag. Zulke mega-evenementen kunnen radicale groeperingen aantrekken die een spoor van vernieling achterlaten, zo bleek al tijdens de G20-top in 2017 in Hamburg. De kans is reëel dat ook andere plekken in ons land doelwit worden, zo geven experts aan.

    Hevige rellen bij G20-top


    Tijdens de G20-top in Hamburg ging het helemaal mis. Er braken hevige rellen uit, waarbij links-extremistische relschoppers een spoor van vernieling achterlieten. Ze wierpen barricades op, plunderden winkels, staken auto’s en spoorrails in brand en bekogelden politieagenten met onder meer flessen, stoeptegels en vuurwerkbommen. Meer dan 200 agenten raakten gewond en er werden honderden activisten opgepakt.

    Moet Den Haag vrezen voor vergelijkbare taferelen tijdens de NAVO-top? „De activisten weten dat men in Den Haag goed voorbereid is op wat kan komen”, stelt voormalig BVD- en AIVD’er Berrie Hanselman. „Het is daarom niet uit te sluiten dat ze ook andere locaties in het land op de korrel hebben.”

    Hij onderzocht in zijn functie voor de veiligheidsdienst jarenlang extreemlinks. Recent schreef hij een proefschrift waarin hij ook Extinction Rebellion (XR) onder de loep nam.

    Die groepering heeft in ieder geval aangekondigd op 25 juni de boel op de A12 te gaan bezetten. Dat is de enige snelweg die nog open is rond de hofstad. De groepering eist een einde aan ’de genocide’, racisme, facisme en ’klimaatontwrichting’.

    „Het lijkt me onvoorstelbaar dat ze de kans krijgen om deze bezetting ook echt uit te voeren”, zegt Hanselman. „De ogen van de hele wereld zijn op Den Haag gericht en de stad wil niet voor schut staan. Veel activisten willen ook van tevoren iedereen op stang jagen, de boel al op voorhand ontregelen.”

    XR richt aandacht ook op globalisme, kapitalisme en Gaza


    Dat XR uitgerekend acties aankondigt rond de top die niet over milieuzaken gaat, verrast Hanselman allerminst. „Van XR weten we dat de protesten allang niet meer alleen maar om de zorgen over het milieu gaan. Dat is nu eigenlijk de kar waarop de andere standpunten worden vervoerd. Het draait ook steeds meer om het globalisme en kapitalisme. En Gaza speelt hier ook steeds meer een rol”.

    Tot nu toe zijn bij de gemeente Den Haag zestien demonstraties aangemeld rond de NAVO-top. Dit aantal kan nog oplopen, aangezien meldingen nog binnen kunnen komen, geeft de gemeente aan.

    „Demonstreren is een grondrecht en dat geldt ook tijdens de NAVO-top,” benadrukt burgemeester Jan van Zanen. „Den Haag heeft als regeringsstad en internationale stad van vrede en recht veel ervaring met demonstraties en manifestaties. Zoals altijd gaan we in gesprek met iedere partij die in Den Haag wil demonstreren, om dit zo goed en veilig mogelijk te laten verlopen. Dat contact zoeken we ook wanneer een actie niet via een officiële kennisgeving is aangemeld.”

    Malieveld en Koekamp


    De gemeente wijst twee kleine demonstratielocaties toe op zicht- en hoorafstand van het afgesloten conferentiegebied. Andere demonstraties worden verwezen naar de gebruikelijke locaties zoals het Malieveld en de Koekamp.


    Veel veiligheidsmaatregelen zijn al zichtbaar, zoals rond de hotels. © René Oudshoorn
    In en rond de stad wordt daarnaast ernstig rekening gehouden met protesten waar mogelijk ook radicale groeperingen uit het buitenland op afkomen. Hanselman: „Dit zijn de demonstraties die uiteraard niet worden aangekondigd. Het is ook lastig om te achterhalen wat de plannen van de groepen zijn die echt kwaad in de zin hebben. Hiervoor worden kanalen als Telegram gebruikt. De ogen van de hele wereld zijn op Den Haag gericht, duizenden journalisten zijn er aanwezig. Die kans wordt aangegrepen.”

    ’Aan Israël gelieerde objecten zijn een doelwit’


    De expert stet dat de autoriteiten ook op andere plekken in Nederland op hun hoede moeten zijn. „Gaza gaat een grote rol spelen in de protesten. Daarmee zijn ook aan Israël gelieerde objecten een doelwit. Net als militaire objecten door heel het land, wel of niet geassocieerd met de NAVO.”

    De prominente rol van Gaza blijkt al uit het feit dat veel pro-Palestinagroeperingen hebben aangekondigd van zich te laten horen.

    Extreme beveiliging en enorme politiemacht op de been tijdens NAVO-top


    Alleen al 27.000 agenten zijn op de been, zeker ook om te zorgen dat alle protesten in goede banen worden geleid. Daarnaast worden militairen ingezet vanuit land, ter zee en in de lucht.

    De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, Pieter-Jaap Aalbersberg, gaf in De Telegraaf al aan dat alle maatregelen zijn gericht op het veilig houden van het forse aantal hoogwaardigheidsbekleders met een verhoogd risico. „Er is daarnaast ook altijd een risico voor de openbare orde door demonstraties. En in deze tijd van geopolitieke spanning zijn cyberaanvallen en desinformatie de wat minder zichtbare dreigingen,” zei hij bij de presentatie van het veiligheidsplan.

    In Noordwijk zijn nog geen demonstraties aangemeld. Volgens hardnekkige geruchten overnacht Donald Trump in Huis ter Duin tijdens de top.

    Comment


    • Wordt tijd dat men optreedt en ook dat mensen weer eena wat afkoelen

      Comment


      • Iran vraagt nu al om een wapenstilstand, zpu lekker doorgaan en het volk het regime laten verdrijven en doorgaan met bombarderen van nucleaire basissen. Iran is de as van het kwaad daar in de regio.

        Comment


        • https://www.telegraaf.nl/binnenland/.../72289889.html


          In Weespersluis komen veel meer kinderen te wonen dan eerder verwacht. © ANP

          Bewoners ontdekken fout in prognose

          Amsterdam verslikt zich in bevolkingsgroei: halsoverkop meer scholen nodig

          Amsterdam- Door een foutje in de bevolkingsprognose, moet het Amsterdamse stadsbestuur flink aan de bak in nieuwbouwwijk Weespersluis. Daar wonen over een paar jaar duizend kinderen méér dan verwacht.

          De Weesper nieuwbouwwijk is populair bij Amsterdammers die geen gezinswoning in de hoofdstad konden vinden. Sinds drie jaar hoort Weesp bij Amsterdam en hebben zij toch weer te maken met de Stopera. Al jaren trekken bewoners op het stadhuis aan de bel over achterblijvende voorzieningen in hun buurt. Steeds kregen ze te horen dat het wel goed zou komen op basis van de prognoses.

          Maar die prognoses kloppen niet. Waar de gemeente uitging van 1430 kinderen in de basisschoolleeftijd in 2032, zullen dat er eerder 2460 zijn. Het verschil is ’substantieel en heeft grote invloed op de inschatting van het aantal benodigde voorzieningen’, aldus de cijferaars.

          Foutje


          De fout in de eerdere schatting zat in de verwachte uitstroom. Jonge gezinnen verlaten vaak de hoofdstad en zo was dus ook gerekend. Maar in de nieuwbouwwijk strijken gezinnen juist neer. Toen buurtplatform Leeuw&Sluis met een eigen prognose kwam, werd er opnieuw gecalculeerd en de fout ontdekt.


          Het buurtplatform is blij met de herberekening, zegt Alex van der Baan. „Minder fijn is dat we al vanaf 2018 proberen aandacht te vragen dat het hier niet goed gaat”, zegt hij. „Continu kregen we te horen dat het wel meeviel, want er waren prognoses. Alle politici zagen die als een heilige schrift, terwijl je nu ziet hoe fragiel ze zijn.”

          ’Kost een miljoen of meer’


          Door de herberekening moet de gemeente Amsterdam nu eerder dan gepland twee basisscholen opleveren. „Een proces dat heel veel geld gaat kosten, omdat de gemeente nu in heel korte tijd twee wettelijk verplichte scholen moet bouwen”, zegt Van der Baan.

          Ook is er werk gemaakt van een extra kinderopvanglocatie. Ook kijkt de stad naar de versnelde bouw van sport- en speelplekken. Maar de bewoners kijken ondertussen verder vooruit, want die basisschoolkinderen gaan op een gegeven moment ook puberen. Op IJburg is daar in het verleden te weinig rekening mee gehouden, met overlast door hangjongeren als gevolg.

          Pauzeknop


          Van der Baan en zijn medebewoners willen dat de gemeente op ’de pauzeknop’ drukt. Ze wonen niet in de wijk die de brochures ooit voorspiegelden. Er is minder groen, meer huizen en te weinig voorzieningen. Sportclubs barsten al uit hun voegen, voor zwemles moeten kinderen uitwijken naar andere gemeenten.

          „Zorg nu eerst maar dat er een goed, integraal plan komt”, zegt Van der Baan. „Kijk naar de bredere capaciteit in de wijk, voordat je het laatste deelplan volbouwt.Dit is het moment voor pas op de plaats.”

          Exemplarisch


          De situatie in Weespersluis is exemplarisch voor de Amsterdamse woningbouw van de afgelopen tijd. De Rekenkamer waarschuwde onlangs nog in een rapport dat de hoofdstad ’onaffe’ wijken bouwt. Om zoveel mogelijk woningen te bouwen, blijven voorzieningen en bereikbaarheid achter.

          Comment


          • https://www.telegraaf.nl/buitenland/.../72223635.html

            Kwestie van tijd dat ze hem alsnog pakken

            Comment


            • De experts denken gelukkig ook anders over deze zaak dan hier algemeen gemeengoed is..

              https://www.nu.nl/midden-oostenconfl...aal-recht.html

              Comment


              • ach wat zijn experts, Iran zit achter hezbolla en Hamas, die vielen aan weet je nog en Iran is bezig met kernwapens en wil Israel vernietigen, iets wat genocide heet en waar jaar zo fel op tegen bent als het niet aan de orde in Gaza, tegen moslims, maar de joden mogen van jou uitgeroeid worden?

                we kunnen wachten tot Iran kernwapens heeft en ze dan gaan inzetten zoals ze willen, dan pas terugslaan terwijl je niet meer bestaat?

                Jij wil dat het Iraanse volk ook geknecht blijft?

                overigens waar was je toen jarenlang Syrie werd uitgemoord, 1 land tussen Iran en Israel in, of in Afrikaanse landen toen hoorden we je niet en al die linkse activoerders ook niet, dus die mensen mogen wel vermoord worden?

                HYPOCRIET, kan je dat woord?

                Comment


                • Israël is weliswaar niet per se ultiem geliefd bij alle Arabische leiders in de regio, maar ze hebben wel veel gelijke belangen. En met Israël is goed zaken te doen in de regio. De Golfstaten hebben veel geld. Met dat geld kunnen ze know-how kopen. Ook van Israël. En hoe goed is het niet om een sterke handelspartner te hebben in de regio. Hetzelfde zou gelden voor een eventueel nieuw Iran van na de ayatollahs.

                  Met name het sterke Egypte en de rijke Golfstaten houden hun diplomatieke kruit droog, maar wachten eerst tot Israël hun gezamenlijke strategische vijand verzwakt. Het liefst brengt Israël, ook vanuit hun zicht, eerst nog zwaardere schade toe aan het Iraanse atoomprogramma.

                  Pas dan is de tijd gekomen om nadrukkelijker met Israël en het Westen om de tafel te gaan om te denken richting een oplossing van de Palestijnse kwestie en een duurzame vrede in het Midden-Oosten. Een regio die al genoeg oorlog heeft gezien en een regio met bijna oneindige mogelijkheden voor welvaart en ontwikkeling.

                  Comment


                  • In Oekraine sterven dagelijks al jaren tussen de 500 en 1000 mensen per dag in ons eigen wereldeel Europa

                    Comment


                    • In buurland Syrie zijn in 10 jaar oorlog door bewind van Assat en IS ca. 500.000 mensen gedood, waaronder veel burgers en soldaten, ook met hulp van Putin. Daar zijn geen demonstraties op het Malieveld over geweest of andere akties ... in Gaza zijn ca. 50.000 mensen gedood waarvan ca. 20.000 Hamasterroristen die eerst zelf aanslagen hebben gepleegd met afslachtingen, verkrachtingen en babymoorden etc, en die 1 doel hebben Israel vernietigen. Zoek de verschillen. Anti S....? of iets anders?

                      Comment


                      • Iran heeft alle internationale afspraken oa over het atoomprogramma geschonden, het zijn net Russen, verstaan alleen de taal van wapengekletter. Tsja dan kan je niet wachten tot ze de macht hebben je weg te vagen, dan is aanval de beste en zelfs noodzakelijke verdediging. Hoe moeilijk is dat te begrijpen?

                        Comment


                        • Sterke machtige moslimlanden als Egypte en Saudie Arabie vinden het prima dat Iran wordt aangevallen vanwege hun macht in die regio qua economie en kernwapenprogramma.

                          Israel is uit op regime change in Iran en vernietiging van hun atoomprogramma om zo meer veiligheid voor Israel te krijgen en meer stabiliteit in de Arabische wereld. De VS kan de dieptebommen gaan leveren Trump en zijn aanhang willen liever zelf uit oorlogen blijven, America first en geen miljarden in oorlogen verkwisten en vele Amerikaanse soldaten in bodybags retour zien komen.

                          Comment


                          • Vergeet niet dat Iran ook veel drones levert aan Rusland die dat weer inzet in de oorlog in Oekraine met name tegen burgers in Oekraine.

                            Comment


                            • https://www.ad.nl/buitenland/iraanse...gint~a83f8ee5/


                              De Iraanse ayatollah Ali Khamenei. © via REUTERS
                              Iraanse ayatollah Khamenei waarschuwt Israël: ‘De strijd begint’


                              De hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft een bericht op X geplaatst waarin hij zegt dat ‘de strijd begint’: ‘In naam van de nobele Haidar.’ Haidar is de naam die vaak gebruikt wordt voor Ali, die sjiitische moslims beschouwen als de allereerste imam en opvolger van de profeet Mohamed.

                              Niet veel later schreef hij op zijn Engelstalige X-account dat Iran ‘krachtig’ zal reageren op Israël. ‘We moeten krachtig reageren op het terroristische zionistische regime’, zo schrijft hij. ‘We zullen de zionisten geen genade tonen.’

                              De uitspraak volgt onder meer op berichten van de Amerikaanse president Donald Trump die zei dat Khamenei een makkelijk doelwit is, maar dat ‘we hem nog niet gaan doden’. Hij voegde eraan toe dat het Amerikaanse geduld opraakt. ‘Onvoorwaardelijke overgave!’, schreef hij in een derde bericht. De Amerikaanse betrokkenheid bij het conflict valt overigens niet in goede aarde bij een deel van zijn achterban. Kopstukken in de Republikeinse partij ruziën over eventuele deelname aan het conflict.

                              Geen wapenstilstand


                              Maandag liet Iran weten dat het wilde werken aan een wapenstilstand, melden internationale media. Oman, Qatar en Saoedi-Arabië zouden de Amerikaanse president Donald Trump moeten overhalen om Israël te bewegen tot een staakt-het-vuren. In ruil zou Teheran zich inschikkelijker willen opstellen in de onderhandelingen over het atoomprogramma van Iran.

                              De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is niet geïnteresseerd in eventuele onderhandelingen met Iran, liet hij daarop weten. In een interview met het Amerikaanse ABC News verwijt Netanyahu Iran 'te liegen, te bedriegen' en de Verenigde Staten te misleiden.

                              ,,Ze willen blijven doorgaan met het bouwen van hun kernwapens en hun enorme ballistische rakettenprogramma, waarmee ze op onze mensen schieten. Ze willen blijven werken aan de twee existentiële bedreigingen voor Israël terwijl ze praten. Dat gaat niet gebeuren", aldus Netanyahu.

                              Kort na dat interview leek Iran ook weer vastbesloten door te vechten, en kwam het bericht dat het Israël een volledige nacht zou bestoken met raketten.
                              -----------------

                              ze houden zich aan geen enkele eerder gemaakte afspraken over bewapening, atoomprogramma etc.
                              dan willen ze een wapenstilstand
                              en nu weer volle aanval

                              Het lijkt Putin wil die daar zit, onbetrouwbaar. Maar laat ze het maar doen dan zal Israel en de VS krachtig en vernietigend toeslaan en het Iraanse volk dit jaar nog van deze extreme baardmannen af zijn. Iedereen happy. Op Rusland en China na dan.

                              Comment


                              • https://www.rtvutrecht.nl/nieuws/390...theek-gesloten

                                Pro-Palestinademonstranten blokkeren de Drift, universiteitsbibliotheek gesloten

                                © RTV UtrechtUtrecht - Zo'n 30 pro-Palestinademonstranten hebben de Drift in de Utrechtse binnenstad geblokkeerd. Twee groepjes actievoerders zitten aan elkaar vast aan weerszijden van de Drift.
                                De demonstranten zitten aan beide kanten van de Drift, bij de Voorstraat en bij Janskerkhof, aan elkaar vast via buizen aan hun armen. Daarmee hopen ze dat de politie ze niet zo makkelijk kan wegkrijgen.
                                De Universiteit Utrecht(UU) heeft als reactie op de demonstratie de universiteitsbibliotheek gesloten. Dit tot grote onvrede van studenten, het is namelijk tentamenperiode. Ook alle andere universiteitsgebouwen op de Drift zijn dicht. Als mensen nog in het gebouw zitten, mogen ze er wel uit, aldus de woordvoerder van de UU. "Veel lessen zijn verplaatst, maar ook veel gaat niet door", zegt de woordvoerder.
                                De politie is ook aanwezig, zij houden het in de gaten als mensen doorbreken en ze dan worden tegengehouden. "Het moet niet fysiek worden", aldus de politie.

                                Tentamenweek


                                Een paar gestreste studenten proberen toch door de blokkade van demonstranten de universiteitsbibliotheek in te komen. "Ik heb tentamen, hoezo mag ik er niet in", zegt een student. Een woordvoerder van de UU zegt dat het ontzettend vervelend is voor studenten dat de bibliotheek dicht is. "Dat het tentamenweek is, maakt het extra lastig."
                                De UU gaat met de demonstranten in gesprek en hoopt dat ze dan weggaan. "We willen ze overtuigen om vreedzaam te vertrekken", aldus de woordvoerder. "We hopen dat we vanmiddag weer open kunnen."
                                Demonstranten roepen het bestuur van de Universiteit Utrecht al langer op alle banden met Israëlische onderwijsinstellingen te verbreken. Om hun eis kracht bij te zetten werden al meerdere eerdere acties gevoerd. Vorige maand werd enige tijd een universiteitsgebouw bezet. De politie maakte destijds een einde aan deze actie.

                                Comment


                                • https://www.telegraaf.nl/binnenland/.../72251507.html

                                  Ja de Iraanse mensen ruiken de vrijheid, hopelijk gaat het gebeuren.

                                  Comment


                                  • Khamanei zal snel gedood worden

                                    Comment


                                    • Originally posted by Utregtert1 View Post
                                      https://www.telegraaf.nl/binnenland/.../72251507.html

                                      Ja de Iraanse mensen ruiken de vrijheid, hopelijk gaat het gebeuren.
                                      Dat valt te hopen maar zal nog heel wat voeten in de aarde hebben.. dat zal niet te bereiken zijn met het uitschakelen van tientallen geestelijk 'leiders'... feitelijk moet dan de gehele nationale garde opgeruimd worden..

                                      Comment


                                      • als de leiders wegvallen dan ben je meestal, nooit gemerkt? leef jij echt onder een steen?

                                        Comment


                                        • https://www.ad.nl/utrecht/via-kruipr...kend~ab568e76/


                                          PREMIUMMet stoelen en ander meubilair werden in- en uitgangen geblokkeerd. © Menno Bausch Fotografie

                                          Via kruipruimte dringt politie bezet universiteitsgebouw binnen: wat ze daar aantreffen is ongekend


                                          met fotoserieVia een kruipruimte konden politieagenten vrijdagochtend het bezette universiteitsgebouw aan de Drift in Utrecht betreden. Eenmaal binnen troffen ze alleen geen student meer aan. Wel een ongekende puinhoop, die de activisten na hun tweedaagse bezetting achterlieten.


                                          Zo erg als deze vrijdag hebben medewerkers van de Universiteit Utrecht het nog niet eerder gezien. Rond 07.00 uur verzamelen ze zich samen met politieagenten voor Drift 25 om een einde te maken aan de bezetting van pro-Palestinademonstranten die woensdag startte. Een dag eerder werd al duidelijk dat de Universiteit Utrecht al dagenlang geen zicht had op wat er binnen gebeurde en er dus een einde moest komen aan de protestactie.

                                          Schreeuw in de leegte


                                          En dus staat bestuursvoorzitter Anton Pijpers vrijdagochtend met een megafoon in zijn hand op de Drift, om de demonstranten te vorderen te vertrekken. Achteraf bezien blijkt het een schreeuw in de leegte: de demonstranten hebben het pand afgelopen nacht al lang en breed verlaten.

                                          Via een opmerkelijke route: de kelder en kruipruimte onder het pand en een opening aan de achterzijde, waar slechts het rooster wordt aangetroffen dat er eerst nog netjes voor hing.

                                          De politie ging via een kruipruimte het pand in. © Menno Bausch Fotografie

                                          Politiehelikopter boven de Drift


                                          Met een politiehelikopter in de lucht is gecontroleerd: zitten er écht geen activisten meer in het historische universiteitsgebouw? Als ze er wel zouden zitten, hadden er immers ME’ers opgetrommeld moeten worden om het pand te ontruimen. Dat bleek niet nodig: via de smalle ingang in de kruipruimte kunnen agenten zelf het pand in. Wat ze daar aantreffen blijkt ongekend.

                                          De ravage in de Drift blijkt er een die de universiteit nog niet eerder zag na bezettingen. Daarvan is de rode verf op de historische gevel aan de buitenkant slechts een voorproefje. Binnen in het pand zijn alle deuren en zelfs dakopgangen gebarricadeerd.

                                          Vaak met tientallen stoelen en tafels en houten balken die in de kozijnen geschroefd zijn. Ook alle trapgaten zijn gevuld met achtergelaten meubilair. Op een van de gekunstelde blokkades hangt zelfs een briefje: ‘Als je iets met de stoelen in het trapgat wilde doen, doe het dan van bovenaf om te voorkomen dat je de rest boven op je krijgt’.

                                          Lees verder onder de foto
                                          In het pand werden onder meer volop etensresten aangetroffen. © Menno Bausch Fotografie

                                          Stickers, etensresten en besmeurde toiletten


                                          Maar het gebouw hangt ook vol met stickers, er liggen etensresten, toiletten zijn besmeurd met verf en verschillende deursloten naar collegezalen lijken opzettelijk gesloopt. Volgens universiteitsbestuurder Anton Pijpers loopt de schade daarvan mogelijk tot in de tonnen. Een collega van hem laat een van de gesloopte cilinders zien. „Dit vervangen kost al snel 800 of 900 euro.”

                                          De ravage in het pand zorgt voor verbazing bij politieagenten en voor ontreddering bij universiteitspersoneel. De facilitaire dienst staat vrijdagmorgen tegen tienen al klaar om het pand onder handen te nemen en zo snel mogelijk weer onderwijsklaar te krijgen. Iedere dag dat het pand niet gebruikt wordt, heeft dat namelijk invloed op de planning van enkele honderden studenten en tientallen docenten.

                                          Lees verder onder de foto
                                          In het pand werden tal van spullen achtergelaten, waaronder slaapzakken. © Menno Bausch Fotografie

                                          Drankautomaat opengebroken


                                          Los van de blokkades en gesloopte objecten hebben de demonstranten ook een berg rotzooi achtergelaten: eten en drinken ligt verspreid over de begane grond. Her en der zijn stapels slaapzakken te vinden.

                                          Op sommige plekken in het pand hangt een muffe lucht . Op de stoep vóór het pand en ook in een van de ruimtes binnen liggen veel etensresten. Een drankautomaat is opengebroken en de machine is beplakt met Palestina-stickers.

                                          Zoals gezegd: medewerkers van de Universiteit Utrecht reageren ontredderd als ze door het gebouw lopen. Het gaat een enorme klus worden om de boel weer op te ruimen. Maar er zijn ook zorgen: want wat als er tijdens de bezetting een noodsituatie was ontstaan? „Als er brand was uitgebroken had het gigantisch fout kunnen gaan”, klinkt het.

                                          Lees verder onder de fotogalerij

                                          Groot probleem bij noodsituatie


                                          De reden is simpel: alle deuren van het pand zijn door de activisten volledig geblokkeerd en soms zelfs provisorisch dichtgemaakt met balken en schroeven. Ook de trapingangen zijn helemaal afgesloten. „En de lift doet het niet meer als er brand is.”

                                          Kortom: wie op dat moment binnen is, zit nagenoeg vast. Al hebben de demonstranten dus wel een creatieve uitweg gevonden: via de kelder onder het gebouw vonden ze via de kruipruimte een gat naar buiten, vanwaar ze vermoedelijk over een muurtje of hek in het holst van de nacht zijn vertrokken.

                                          Donderdagavond waren ze er immers nog. Wanneer het pand weer in gebruik genomen kan worden is onduidelijk: de opruimwerkzaamheden kunnen zomaar dagen duren.

                                          Het AD heeft vrijdagmorgen geprobeerd om met een woordvoerder van de bezetters in contact te komen, maar kreeg geen reactie.

                                          Bestuursvoorzitter Anton Pijpers: ‘Verdrietig en boos tegelijkertijd’


                                          Anton Pijpers neemt in felle bewoording afstand van de actie. „Demonstreren is prima en een groot recht. Maar dit is bezetten en vandalisme. Wat een bende: overal zijn planken ingeboord. Ik ben verdrietig en boos tegelijk.”

                                          Pijpers zegt wel opgelucht te zijn dat het niet nodig was om de ME in te schakelen. „Ook van politieagenten kregen we terug dat ze het nog niet zo hadden meegemaakt. Het is gewoon best wel heftig. Ook voor onze medewerkers: met zo’n groot hart en verantwoordelijkheidsgevoel onderhouden ze dat gebouw. Elke keer zien ze weer hoeveel er beschadigd is. Die ontreddering zag je wel. Tegelijkertijd voelen ze ze ook de verantwoordelijkheid om aan de slag te gaan.”

                                          Maar hoe nu verder met de groep demonstranten? „Dit was de vierde keer dit jaar. De eerste twee, drie keer kon ik nog met ze in contact komen. Dat lukte nu niet. Het gesprek is ook heel moeilijk, want ze hebben maar één optie: dat is dat wij doen wat zij willen. Zo werkt het niet, want we hebben 40.000 studenten en 9000 medewerkers. Ik krijg ook mails dat mensen echt boos zijn dat ze niet rustig kunnen studeren.”

                                          Volgens Pijpers is er sprake van een impasse: „We hebben ons statement recent aangepast. We gaan geen nieuwe onderzoeksverbanden meer aan, maar we gaan ook niet precies doen wat ze zeggen. Ik laat me ook niet chanteren. We blijven uitleggen dat demonstreren mag, maar dat men ook rekening met elkaar moet houden.”

                                          Comment


                                          • https://www.ad.nl/buitenland/israel-...even~acc1edc7/


                                            De Israëlische premier Benjamin Netanyahu en Ayatollah Ali Khamenei. © AFP

                                            Israël wil Iraanse leider Khamenei uitschakelen: ‘Deze man mag niet blijven leven’


                                            De Israëlische minister van Defensie Israel Katz vindt dat ayatollah Ali Khamenei dood moet. Bij een bezoek aan een raketinslag in Holon nabij Tel Aviv zei hij dat de Iraanse leider ‘niet langer kan blijven bestaan’.

                                            Katz zei volgens The Times of Israel dat Khamenei persoonlijk opdracht geeft om ziekenhuizen en woongebouwen te beschieten en wees erop dat de Iraanse leider Israël wil vernietigen. „Deze man mag niet blijven leven”, aldus Katz na de aanval op het Israëlisch ziekenhuis in Beer Sheva.

                                            De defensieminister noemde Khamenei ‘de moderne Hitler’. Hij zei tegen verslaggevers dat als Israël met een sterke krijgsmacht had bestaan tijdens de Tweede Wereldoorlog er ook geprobeerd zou zijn nazileider Adolf Hitler uit te schakelen.

                                            Volgens Katz maakt het uitschakelen van de Iraanse leider deel uit van de oorlogscampagne van Israël. Eerder deze week zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu ook dat het doden van Khamenei ‘een einde zou maken aan het conflict’.

                                            Trump hield moordplan tegen


                                            De Amerikaanse president Donald Trump zou volgens anonieme bronnen vorige week een Israëlisch plan hebben tegengehouden om Khamenei te vermoorden.

                                            Trump zei dinsdag dat de Verenigde Staten ‘precies weten waar de zogenaamde ‘Opperste Leider’ zich schuilhoudt’, maar dat ze niet van plan zijn hem ‘te elimineren (doden!), althans voorlopig’.
                                            Een bord met een portret van Ali Sistani in Bagdad. © AFP
                                            Grootayatollah Ali Sistani, de hoogste religieuze autoriteit voor miljoenen sjiieten in Irak en de rest van de wereld, heeft donderdagelke dreiging veroordeeldom ‘hooggeplaatste religieuze en politieke leiders’ in Iran aan te vallen.

                                            ‘Zo’n criminele daad zou ernstige gevolgen hebben voor de hele regio en zou zelfs kunnen leiden tot een situatie die uit de hand loopt, en tot wijdverspreide chaos’, waarschuwde Sistani in een korte verklaring.

                                            Hoewel hij geen officiële rol heeft binnen het Iraakse politieke systeem, is Ali Sistani, nu in de negentig, een sleutelfiguur in de sjiitische wereld en op het Iraakse schaakbord. Zijn religieuze invloed onder sjiieten over de hele wereld is gelijk aan die van Khamenei.

                                            Comment


                                            • https://www.parool.nl/columns-opinie...-dan~b23e225e/

                                              Derk Sauer

                                              Niemand zal treuren om de val van de ayatollah – behalve Poetin dan

                                              Russische en Israëlische media meldden deze week dat Ali Asghar Hejazi – Khameneis senior inlichtingenadviseur en machtig figuur binnen het veiligheidsapparaat van de Islamitische Republiek – in gesprek is met de FSB, de Russische veiligheidsdienst. Zo wil hij alvast regelen dat, mocht het mislopen met het Iraanse regime, hijzelf en zijn familie en andere hoge officials kunnen uitwijken naar Moskou.

                                              Russische bloggers berichtten tegelijkertijd vluchtbewegingen van passagiersvliegtuigen vanuit Teheran naar Rusland, terwijl het Iraanse luchtruim sinds het begin van de Israëlische bombardementen is gesloten. Dat suggereert dat familieleden van hoge officials al de benen hebben genomen.

                                              De berichten kunnen niet onafhankelijk worden geverifieerd. Maar het zou wat zijn, als Khamenei – de groot ayatollah van Iran – zich bij het Kremlin zou melden in de voetsporen van de gevallen Syrische dictator Assad en de verjaagde pro-Russische oud-president van Oekraïne Janoekovitsj. Die slijten hun dagen nu in de bossen van Roebljovka, vlak bij ons huis aldaar.

                                              Rusland als het afvalputje van mislukte dictators die dan wel in het zadel werden geholpen, dan wel door Poetin in het zadel werden gehouden.

                                              Regime change in Iran leek tot voor kort ondenkbaar. Ondanks jaren van massademonstraties en een morrende bevolking, houden Khamenei en zijn Revolutionaire Garde de touwtjes strak in handen. Volle gevangenissen en executies doen de rest. Of het regime snel sneuvelt onder druk van de aanhoudende bombardementen, is ook maar zeer de vraag. Vaak verenigt een bevolking zich in tijden van oorlog juist rondom de leider. Zie Poetin zelf.
                                              De Russische president Vladimir Poetin en de Iraanse ayatollah Ali Khamenei.Handout/kantoor van de Iraanse Opperste Leider/EPA
                                              Maar nu de Amerikaanse president Trump de volledige overgave van Iran eist en Khamenei als een target heeft bestempeld, kan het zomaar hard gaan. Ook Netanyahu zinspeelt al voortdurend op de val van het regime, die door zeer weinigen betreurd zal worden.

                                              Behalve dan door Poetin. Nog geen maand geleden sloten de Russen en de Iraniërs een ‘strategisch partnership’ en beloofden ze elkaar in tijden van nood te helpen.

                                              Mede dankzij de dodelijke, Iraanse Shaheddrones – die Iran snel na het begin van de Oekraïneoorlog aan Rusland leverde – kon het Russische leger weer enigszins op adem komen. Inmiddels bouwde Rusland, met hulp van Iraanse experts, zelf een Shaheddronefabriek, waardoor de afhankelijkheid van Iran iets is afgenomen. Maar de as Noord-Korea-Iran-Rusland kwam en komt Poetin goed uit.

                                              Poetin lijkt in veel opzichten op Khamenei: fanatiek, obsessief (Khamenei met Israël, Poetin met Oekraïne), revolutionair en anti-democratisch. Beiden hangen een ultra-orthodox geloof aan. Poetin is uitgegroeid tot de Russisch-Orthodoxe ayatollah. Ook Poetin rept over een ‘heilige oorlog’ en zegt dat Russische soldaten het als een eer moeten zien om voor hun land te sterven. De heren liepen de afgelopen tijd de deur bij elkaar plat.

                                              Hoe ironisch zou het zijn als uitgerekend Trump – die andere ‘buddy’ van Poetin – Khamenei de doodsteek zou geven. Het laat ook zien hoe grillig de geopolitieke kaart er dezer dagen uitziet.

                                              Tijdens de G7-top in Canada klaagde Trump vooral dat Poetin er niet bij was. Diezelfde avond bestookten Russische raketten Kyiv met het zwaarste bombardement tot nu toe. Van Trump geen woord van afkeur.

                                              Voor Zelensky gingen er de afgelopen dagen alleen maar alarmbellen af. Zo werd het door de Republikeinse senator Lindsey Graham geïnitieerde wetsontwerp om ‘killersancties’ tegen Rusland af te kondigen onder druk van Trump op ijs gezet. Een werkgroep van het Pentagon om slimme sancties tegen Rusland te bedenken werd opgeheven. De Amerikaanse minister van Defensie Hegseth kondigde bezuinigingen aan op wapenleveranties en aan Oekraïne beloofd luchtafweergeschut werd naar Israël gestuurd. Een duidelijkere boodschap dat Oekraïne wat het Witte Huis betreft in de stront kan zakken, is nauwelijks denkbaar.

                                              De gevechten tussen Israël en Iran laten intussen zien hoe ongelofelijk belangrijk de rol van luchtverdediging is. Als Oekraïne ook maar een fractie van Israëls ‘Iron Dome’ zou hebben, zag het leven voor Oekraïne er een stuk zonniger uit. En als Trump met dezelfde beslistheid Poetin tegemoet zou treden als waarmee hij dat nu met Khamenei lijkt te doen, kan de oorlog bij wijze van spreken binnen 24 uur beëindigd zijn.
                                              De Israëlische Iron Dome onderschept boven Tel Aviv Iraanse raketten.Leo Correa/AP
                                              Dat de ene tiran (Poetin) al een kernwapen heeft en de andere (Khamenei) nog niet, kan toch niet de enige verklaring zijn voor Trumps meten met twee maten.

                                              Echt elke keer als Poetin met Trump belt, neemt de Amerikaanse president de gesprekspunten van de Russische president klakkeloos over. Zoals ik al eerder schreef: hier is meer aan de hand.

                                              Dat brengt ons bij de Navo-top van volgende week in Den Haag en waarvoor kosten noch moeite worden gespaard. Is dit niet weggegooid geld nu de onbetrouwbaarheid van Trump zo evident is? En is het geen enorm affront voor Zelensky dat hij alleen aan een diner mag aanzitten, terwijl juist Oekraïne als hoogste prioriteit op de agenda moet staan?

                                              Mark Rutte zal weer enthousiast melden hoe gecommitteerd Trump aan de Navo is en hoe eensgezind alle landen achter Oekraïne staan. Wordt het niet eens tijd om op te houden met deze poppenkast?

                                              De geschiedenis heeft geleerd dat het met vrijwel elke tiran uiteindelijk slecht afloopt. Dat spookt ook door Poetins hoofd. Hij zal hopen dat er voor hem altijd een plek vrij is in Mar-a-Lago.

                                              Derk Sauer is uitgever van The Moscow Times en columnist bij Het Parool. Hij is ook ­oprichter van de Russische krant Vedomosti en oud-uitgever van RBK Gazeta.

                                              Comment


                                              • Amerika heeft vannacbt ook Iran zijn nucleaire installaties aangevallen. Khamanei de moderne Hitler zit in een schuilkelder en heeft al 3 opvolgers aangewezen. Men pakt eindelijk door om deze terroristen weg te jagen die miljoenen doden op zijn geweten heeft na ruim 40 jaar onderdrukking en als doel heeft Israel en het Westen aan te vallen.

                                                Comment


                                                • https://www.telegraaf.nl/buitenland/.../73103504.html


                                                  Britse premier Keir Starmer roept op tot onderhandelingen. © ANP / HH

                                                  Premier Keir Starmer: ’VS hebben maatregelen genomen om dreiging te verminderen’

                                                  Britse steun voor Amerikaanse aanval op Iran, EU roept alle partijen op een stap terug te doen

                                                  Brussel- Vanuit Europa zijn er steunbetuigingen voor de Amerikaanse aanvallen op Iran vanmorgen. „Iran mag nooit een kernwapen ontwikkelen en de VS hebben maatregelen genomen om die dreiging te verminderen”, aldus de Britse premier Keir Starmer.

                                                  Starmer roept Iran op om terug te keren naar de onderhandelingstafel voor een diplomatieke oplossing. De Tsjechische premier Petr Fiala noemt de Amerikaanse aanval een „begrijpelijke poging’ om Teheran ervan te weerhouden om kernwapens te bouwen.

                                                  EU-buitenlandchef Kaja Kallas spreekt geen oordeel uit over het Amerikaanse optreden. Wel maakt de topdiplomaat duidelijk dat Iran geen kernwapen mag ontwikkelen.

                                                  „Ik roep alle partijen op een stap terug te doen en te gaan onderhandelen om verdere escalatie te voorkomen”, aldus Kallas.
                                                  Ondanks oorlog met terreurstaat Iran spreekt EU maandag over extra druk op Israël


                                                  EU-ministers van Buitenlandse Zaken spreken maandag in Brussel over de ontwikkelingen. Aanvankelijk zou deze vergadering vooral in het teken staan van een gesprek over het opvoeren van druk tegen Israël vanwege de humanitaire situatie op de Gazastrook.

                                                  Maar door de situatie in Iran lijkt de sfeer in het Brusselse vergaderpaleis om te slaan. „Er zijn landen die over maatregelen tegen Israël zullen zeggen: niet in deze context, niet nu”, aldus een EU-diplomaat.

                                                  Eerder deze week heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz duidelijk gemaakt hoe hij kijkt naar de situatie. Volgens hem is het Israël die „het vuile werk voor ons allemaal” opknapt.

                                                  Afgelopen vrijdag waren er, op initiatief van Frankrijk, in de mondaine Zwitserse stad Genève diplomatieke gesprekken tussen de EU, Europese landen en Iran.

                                                  De relatie tussen Iran en Europa staat al jaren onder hoogspanning. Het islamitische schrikbewind van Teheran heeft meerdere malen onschuldige Europese burgers gegijzeld om een uitruil te forceren met in Europa vastgezette Iraanse terroristen.

                                                  Iran levert wapens aan Rusland voor oorlog in Oekraïne


                                                  Daarnaast levert Iran raketten en drones aan Rusland voor de oorlog in Oekraïne. Iran is hoofdsponsor van terroristische bewegingen Hamas, Hezbollah en de Houthi’s. Die laatste rebellenbeweging voert vanuit Jemen aanvallen uit op handelsschepen die onder meer naar Rotterdam en Amsterdam varen.

                                                  De Europese Unie probeert al jaren, zonder resultaat, met Iran een nucleaire deal te sluiten. De vorige EU-buitenlandchef Josep Borrell was volgens zijn critici om die reden tegen het plaatsen van de Iraanse Revolutionaire Garde – dit leger valt rechtstreeks onder ayatollah Ali Khamenei – op de EU-terreurlijst te plaatsen.

                                                  Het is nog onduidelijk of de Amerikaanse betrokkenheid bij de oorlog tegen Iran gevolgen heeft voor de komst president Donald Trump naar Den Haag. Trump is de belangrijkste gast van de NAVO-top, dinsdagavond wordt hij verwacht bij een diner van koning Willem-Alexander op paleis Huis ten Bosch.

                                                  Comment


                                                  • https://www.telegraaf.nl/buitenland/.../73135898.html


                                                    © ANP/HH
                                                    Het apocalyptische denken van Iran: ’Het zijn niet zomaar fanatici, maar fantasten die in een heel andere wereld leven’

                                                    amsterdam- Iran staat na het Amerikaanse bombardement voor het dilemma: terugdeinzen of uit alle macht terugvechten. Ook al zijn de ayatollah’s ernstig verzwakt en staan ze tegenover de machtigste legers ter wereld, misschien kiezen ze toch voor een wanhoopsoorlog. Geloof in een religieuze eindstrijd en de terugkeer van een ’verborgen imam’ moedigen dat aan. „Er zijn generaals met een gevaarlijke apocalyptische denkwijze.”

                                                    Denken de machthebbers in Teheran -zoals de meeste landen- rationeel? Of kijken ze uit naar het Einde der Tijden en past een oorlog prima in dat plaatje? Met Iran is iets speciaals aan de hand, zeggen experts al langer. De Telegraaf schreef eerder over het sjiitische eindtijddenken en het nucleair programma. Met name het Iraanse Revolutionaire Garde Corps (IRGC) is de kern van het probleem, vinden de Iraanse onderzoekers Kasra Aarabi en Saeid Golkar van het Britse Tony Blair Institute for Global Change.

                                                    De Revolutionaire Ggarde is na de Iraanse revolutie van 1979 opgezet als militie van lijfwachten voor de sjiitische geestelijken. Inmiddels is het veel meer. Het IRGC is een ’ideologisch leger’, een staat binnen de staat met zelfs een eigen inlichtingendienst. En de garde is steeds strenger in de leer. Toen rond de eeuwwisseling bleek dat veel leden best oren hadden naar hervormingen in Iran, werden de teugels hard aangetrokken. De huidige generatie IRGC’ers is daardoor het fanatiekst, schrijven Aarabi en Golkar. Haat tegen Amerika en Israël vormt de kern van de doctrine.

                                                    Twaalfde imam is ’in verborgenheid gegaan’


                                                    Maar ook een ander dogma is op de voorgrond gekomen: de komst van de Mahdi, de twaalfde imam. Dat is een messias-achtige figuur die in de negende eeuw is geboren. Zijn elf voorgangers werden allemaal vermoord door vijanden, maar de twaalfde imam is nooit gestorven. In plaats daarvan is hij 1150 jaar geleden in ’verborgenheid’ gegaan.

                                                    Sindsdien leeft hij onder ons, maar openbaart hij zich niet. Als de Mahdi eindelijk naar voren treedt, zal er wereldvrede aanbreken, gevolgd door het laatste oordeel. Dat lijkt goed nieuws. Alleen: rampen, plagen en oorlogen gaan aan zijn terugkeer vooraf. „Zijn komst zal een laatste apocalyptische strijd tussen twee legers teweegbrengen”, aldus Aarabi.

                                                    De Iraanse leider Ayatollah Ali Khamenei en president Donald Trump. © Afp

                                                    Eeuwenlang bleven de sjiieten kalm afwachten op hun Mahdi. Na de revolutie van ayatollah Khomeini in 1979 veranderde die berusting. De Mahdi komt niet tenzij de Iraniërs actief de weg voor hem plaveien, zo luidde de nieuwe leer. Leiders van de Revolutionaire Garde beschouwen zichzelf steeds meer als werktuig daarvoor.

                                                    Snelweg aangelegd voor de imam


                                                    Voormalig president van Iran Mahmoud Ahmedinejad geloofde heilig dat er manieren waren om de wederkomst te versnellen. Zo gaf hij 17 miljoen dollar uit aan het restaureren van een moskee bij de heilige stad Qom, die is genoemd als plaats waar de Mahdi zal terugkeren. Elke dinsdagavond installeren families zich er met picknickkleedjes, voor het geval dat.

                                                    „Ahmadinejad ging zelfs zover”, aldus Aarabi en Golkar, „dat hij een snelweg bouwde die de moskee direct verbindt met de Imam Khomeini luchthaven in Teheran. In een ontmoeting met de opperste leider zou de president hebben aangedrongen op die snelweg zodat in het geval dat de Mahdi weer verschijnt, hij direct naar het vliegveld kan reizen zonder vast te komen zitten in het verkeer.”

                                                    Sjiitische geestelijken zien overal voortekenen dat de Mahdi voor de deur staat. Zoals de opkomst van IS in Syrië, de coronapandemie of de Russische invasie in Oekraïne. De harde kern binnen de islamitische republiek gelooft dat er nog een laatste hindernis is die de Mahdi tegenhoudt: de duivelse staat Israël.

                                                    Tel Aviv © ANP / HH

                                                    Een ’levensgevaarlijke cocktail’


                                                    Al met al een levensgevaarlijke cocktail, vinden Aarabi en Golkar. „Momenteel is de doctrine van het Mahdisme in de IRGC nog steeds een blinde vlek voor westerse beleidsmakers. Maar die zou grote gevolgen kunnen hebben voor het militienetwerk van de Islamitische Republiek, het ballistische raketprogramma en zelfs het nucleaire programma.”

                                                    Ze zijn niet de enigen. „Sommige Iraanse twaalver-sjiieten geloven dat de terugkeer van de Mahdi kan worden versneld door dood en vernietiging op de wereld los te laten”, stelt de Amerikaanse kolonel en militair analist Kurt Crytzer. In dat geval heeft onderhandelen of dreigen met nucleair terugslaan geen zin. Een staat die niet rationeel denkt, is gevaarlijk voor de hele wereld.

                                                    Boodschapper van God


                                                    „Niet iedereen in het regime denkt natuurlijk zo”, zegt de uit Iran gevluchte hoogleraar rechtsgeleerde Afshin Ellian. „Maar er zijn ayatollahs en generaals die een heel gevaarlijke apocalyptische manier van denken hebben. Khamenei beweerde dat Allah zijn tong gebruikte om een toespraak mee uit te spreken, waarmee hij in feite zei dat hij de boodschapper van God was. We hebben niet zomaar met fanatici te maken, maar met fantasten die in een heel andere wereld leven dan jij en ik: ze willen het paradijs en hanteren een politieke theologie die eindigt met een apocalyps. Die mogen nooit kernwapens bezitten of ballistische raketten met een enorm bereik.”

                                                    Een van de met bunkerbusters gebombardeerde locaties is Fordow. Dat complex ligt diep onder een berg in de buurt van Qom. Die heilige stad is ook de regio waar de Mahdi wordt verwacht.

                                                    Comment

                                                    Working...
                                                    X