Banner mainpage

Collapse

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Diverse crisissen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • https://www.telegraaf.nl/buitenland/...102569332.html


    Beeld ter illustratie. © ANP/HHLIVE | Oekraïne valt opnieuw cruciale Russische energiecentrale aan

    Oekraïne doet er alles aan om Pokrovsk te behouden, maar toch dreigt de strategisch belangrijke stad in Russische handen te vallen. Hoelang houdt het Oekraïense leger nog stand? Volg de laatste ontwikkelingen via ons liveblog.

    Oekraïne valt opnieuw cruciale Russische energiecentrale aan


    Oekraïne heeft opnieuw de elektriciteitscentrale in het Russische Orjol aangevallen. Ook een belangrijk elektriciteitsstation nabij Vladimir werd in de nacht van dinsdag op woensdag getroffen.

    Dat schrijven Oekraïense media. De gouverneur van de regio Orjol, Andrej Klytsjkov, bevestigde woensdagochtend dat meerdere Oekraïense drones zijn neergehaald boven de stad.

    “Enkele particuliere woningen en een bijgebouw raakten beschadigd door neergekomen drone-onderdelen", schrijft hij op Telegram. "Er zijn vooralsnog geen meldingen van slachtoffers."

    Op basis van beelden die door omwonenden zijn gedeeld, wordt vermoed dat de aanvallen zijn uitgevoerd met raketten of door straalmotor aangedreven drones, valt te lezen op Telegram.

    Kiev heeft de aanvallen niet bevestigd.

    Rusland roept Oekraïners in Pokrovsk op zich over te geven


    Rusland heeft de Oekraïense militairen in het belegerde Pokrovsk en Koepjansk opgeroepen om zich over te geven. Volgens het Russische ministerie van Defensie is dat de enige manier waarop de troepen in de twee Oost-Oekraïense steden zichzelf kunnen redden.

    Volgens Rusland zijn de Oekraïners volledig omsingeld, maar Oekraïne ontkent dat. De Russen proberen al zeker een jaar om Koepjansk en Pokrovsk in te nemen. Die steden liggen allebei aan de frontlijn, maar niet bij elkaar in de buurt. Toch zou de situatie volgens Moskou vergelijkbaar zijn.


    De Russen rukken de laatste tijd langzaam op in Oost-Oekraïne, maar hebben al sinds begin 2024 geen plaats van belang meer ingenomen. Toen veroverden ze Avdiivka.


    De innames van Pokrovsk en Koepjansk zouden belangrijke successen zijn voor Rusland. Vooral Pokrovsk is een strategisch belangrijk punt, dat de Russen zou kunnen helpen verder door te stoten.

    Noord-Korea zond afgelopen maanden 5000 militairen naar Rusland


    Noord-Korea heeft sinds september zo'n 5000 militairen naar Rusland gestuurd. Dat zegt een Zuid-Koreaanse parlementariër na een briefing van de inlichtingendiensten in dat land. Het gaat om zogenoemde constructiegenies, bouwspecialisten, die Rusland moeten helpen met de "wederopbouw van infrastructuur". Ook zouden er tekenen zijn dat Noord-Korea meer militairen opleidt en zich voorbereidt om meer militairen te sturen.

    Naar schatting van de Zuid-Koreaanse inlichtingendiensten zijn momenteel zo'n 10.000 Noord-Koreaanse militairen ingezet langs de grens tussen Rusland en Oekraïne. De dienst schat dat zo'n zeshonderd Noord-Koreanen zijn omgekomen in het conflict.

    Volgens experts krijgt Noord-Korea in ruil voor de militaire hulp onder meer geld, militaire technologie en voedsel- en energieleveringen van Rusland. Noord-Korea erkende in april voor het eerst dat het troepen naar Rusland had gestuurd en dat daarbij militairen waren omgekomen.

    Tijdens een militaire parade ter ere van het 80-jarig bestaan van de Noord-Koreaanse Arbeiderspartij in oktober leek president Kim Jong-un in een speech te verwijzen naar de militaire inzet in Rusland. Hij prees toen de "heldhaftige strijdlust" die was getoond op buitenlandse slagvelden.

    Comment


    • https://www.telegraaf.nl/binnenland/...104205070.html


      Foto als voorbeeld: boven Zuid-Limburg zogeheten fixed wing drones gesignaleerd © De LimburgerZwerm grote drones gezien bij NAVO-hoofdkwartier Brunssum, industriegebied Chemelot en vliegveld Maastricht: politie zet helikopter in

      Brunssum/Geleen/Beek- Boven Zuid-Limburg zijn afgelopen vrijdag grote drones gezien. Ze zijn vooral gespot in de omgeving van het NAVO-commandocentrum Afcent in Brunssum, Awacs in Geilenkirchen, Maastricht Aachen Airport en Chemelot.

      De politie, die vrijdagavond een helikopter heeft ingezet, bevestigt het nieuws. Ze geeft aan dat er geen achtervolging van drones heeft plaatsgevonden. De helikopter zou vooral zijn ingezet voor detectie en identificatie. „Er was geen sprake van een dreiging.”

      Het is voor het eerst dat een zwerm drones is gesignaleerd in Nederland. „We weten niet wie of wat erachter zit”, aldus een woordvoerder van de politie. „Een en ander is nog onderdeel van een onderzoek.” Details over dat onderzoek wil de politie niet prijsgeven.

      „We werken samen met de Marechaussee, counterdrone-specialisten van Defensie, de luchtvaartautoriteiten en internationale partners, zoals onze Belgische collega’s. Daarnaast kijken we binnen de politie – met een team als de Landelijke Eenheid - hoe we onze aanpak kunnen verbeteren. Samen zorgen we ervoor dat we goed voorbereid zijn en snel kunnen handelen als dat nodig is.”
      Alert


      Volgens de politie is er geen reden tot paniek, maar wel om scherp en zeer alert te blijven. „Er komen regelmatig meldingen binnen, soms tientallen per dag. Meestal zijn dat hobbydrones, mensen die niet weten dat ze ergens niet mogen vliegen.”

      Vrijdagavond kwamen er echter meldingen van burgers over grotere drones, boven met name Brunssum (Allied Joint Force Command Brunssum) en de regio rond de luchthaven in Beek.

      Op de NATO-basis in Geilenkirchen zijn met name dit soort typen vliegtuigen gestationeerd. © Bas Quaedvlieg
      „Het was een heldere hemel. De drones waren vanaf de grond goed zichtbaar.” De incidenten hebben volgens de politiewoordvoerder geen gevolgen gehad voor het luchtverkeer.
      NATO-basis


      Op de NATO Air Base Geilenkirchen is de situatie nauwlettend gevolgd. Een speciaal team daar staat paraat om drones eventueel uit de lucht te halen. Dat zou kunnen door het signaal van de drone te verstoren, of door vanaf de grond bijvoorbeeld een krachtige bundel elektromagnetische straling op een drone te richten.

      Voor zover bekend zijn er geen pogingen ondernomen om de drones uit te schakelen.

      De politie zegt afgelopen weekend meerdere meldingen te hebben gekregen van drones boven Zuid-Limburg. „De meeste drones zijn onschuldig. We hebben goed zicht op wat er speelt en treden op als dat nodig is.”

      Wel wordt de hulp van burgers gevraagd. „Als iemand denkt: hé, dat klopt niet, dan is het goed om dat te melden bij de politie. Noteer dan waar en wanneer je de drone zag, in welke richting hij vloog, hoe hij eruitzag en probeer een foto te maken. Zelf proberen iets te doen, raden we af – dat kan gevaarlijk zijn.”

      In de voorbije weken zijn regelmatig drones gespot boven militaire bases en oefengebieden in Europa, daarna ook bij luchthavens waardoor het luchtverkeer tijdelijk stilgelegd moest worden.
      België


      Dat was de afgelopen week onder meer het geval bij Zaventem (Brussel), Antwerpen en vliegveld Luik. Het betrof zowel zogeheten multicopters, die manoeuvreren met behulp van propellers, als onbemande vliegtuigjes met een spanwijdte van enkele meters.

      Met name die laatste categorie was begin november langere tijd te zien boven het militaire vliegveld Kleine-Brogel in Belgisch-Limburg, waar Belgische F-16’s en – zoals wordt aangenomen – Amerikaanse kernwapens zijn gestationeerd.

      Comment


      • https://www.ad.nl/buitenland/video-v...heid~a3f3d101/

        De handen van de Russische president Vladimir Poetin lijken verschrompeld in een onlangs gepubliceerde video. © via REUTERS / (inzet: X)

        Video van verschrompelde handen Vladimir Poetin wakkert geruchten aan over gezondheid


        Een filmpje van Vladimir Poetin leidt opnieuw tot speculatie over zijn gezondheid. In de video, opgenomen tijdens een bezoek van de Russische president aan een sporthal, lijken zijn handen verfrommeld en zijn aderen duidelijk zichtbaar. Artsen benadrukken dat er op basis van zulke beelden geen conclusies mogelijk zijn over zijn gezondheid.

        Comment


        • https://www.ad.nl/buitenland/live-oo...b1a/?slug_rd=1

          Volodymyr Zelensky en Vladimir Poetin. © EPA / via ReutersLIVE Oorlog Oekraïne | Rusland wil weer het gesprek aan met Oekraïne


          oorlog Oekraïne

          Een doorbraak in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne? Rusland zegt nu bereid te zijn de gesprekken met Oekraïne in Istanbul te hervatten. Volg alle ontwikkelingen over de oorlog in Oekraïne in ons liveblog.

          Rusland zegt bereid te zijn de gesprekken met Oekraïne in Istanboel te hervatten. Er is geen direct contact geweest tussen beide partijen sinds afgelopen zomer. Toen kwamen Russische en Oekraïense delegaties drie keer bij elkaar in Turkije om te praten over een pad richting een staakt-het-vuren, maar een doorbraak bleef uit.

          Oekraïne heeft nog niet gezegd of het ook openstaat voor nieuwe onderhandelingen.

          Tijdens de vorige gesprekken konden Rusland en Oekraïne nog geen overeenstemming bereiken over hoe een staakt-het-vuren eruit zou moeten zien. Wel werden afspraken gemaakt om grootschalig gevangenen en lichamen van gesneuvelden uit te ruilen.

          De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reisde in mei zelf ook naar Istanboel en nodigde zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin uit om dat ook te doen, maar die weigerde en stuurde een lagere delegatie.



          Herman Haloesjtsjenko, minister van Defensie in Oekraïne, laat via Facebook weten het eens te zijn met het besluit om hem voorlopig te schorsen. Hij noemt de schorsing gedurende het onderzoek 'een beschaafd en passend scenario', en zegt zichzelf te zullen verdedigen.

          Het onderzoek draait om Timoer Minditsj, een naaste bondgenoot van president Volodymyr Zelensky. Hij is de mede-eigenaar van een mediaproductiebedrijf dat is opgericht door Zelensky. Minditsj heeft misbruik gemaakt van zijn 'vriendschappelijke relaties met de president van Oekraïne', aldus de anticorruptiedienst SAPO.

          SAPO beschuldigt Minditsj van het organiseren van een corruptieschandaal ter waarde van 100 miljoen euro. Haloesjtsjenko zou 'persoonlijke voordelen' van Minditsj hebben ontvangen. Het ministerie van Justitie heeft gezegd dat Haloesjtsjenko meewerkt met de onderzoekers.

          Comment


          • https://www.telegraaf.nl/binnenland/...104786515.html


            Om de opkomst te bevorderen, stonden er afgelopen maand speciale letters op de Dam. © ANPVerbijstering om plan voor ’melk en dadels’ op Amsterdamse stembureaus tijdens ramadan: ’Waanzin’

            Amsterdam- Moet er tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van maart rekening gehouden worden met de ramadan? De Amsterdamse politiek is verdeeld over een voorstel van Denk voor melk en dadels op stembureaus. „Als er verkiezingen in sinterklaastijd zijn, krijgen we ook geen pepernoten.”

            De lokale verkiezingen van 18 maart vallen samen met de ramadan. Daarom trok Denk-fractievoorzitter Sheher Khan woensdag aan de bel. Hij voorziet problemen op stembureaus bij het verbreken van het vasten en stelde daarom voor dat er bijvoorbeeld melk en dadels aanwezig kunnen zijn voor vrijwilligers.

            Burgemeester Femke Halsema erkende dat de ramadan tot bezettingsproblemen kan leiden. De gemeente zal vrijwilligers erop wijzen dat ze slechts beperkt hun post kunnen verlaten bij zonsondergang.
            ’Creatieve oplossingen’


            Daarnaast maakte Denk zich druk om de opkomst onder islamitische kiezers, die mogelijk de spits bij het stembureau na werktijd zullen mijden vanwege de iftar. Halsema liet weten dat stembureaus de hele dag open zijn, maar stond open voor ’creatieve oplossingen’.

            Lang niet alle partijen in de raad zitten te wachten om speciale ramadanmaatregelen. „Het zou echt onbestaanbaar zijn als de gemeente ’dadels en melk’ tijdens de ramadan bij stembureaus gaat neerzetten”, reageert VVD-fractievoorzitter Daan Wijnants. „Of dat stembureaus langer openblijven. Mensen hebben daarin een eigen verantwoordelijkheid.”

            ’Niet-bestaand probleem’


            De VVD benadrukt dat de overheid neutraal is en er voor geen enkele religie ’voorkeursbeleid’ kan zijn. „Er is dus ook geen enkele reden om voor ’creatieve oplossingen’ open te staan, zoals de burgemeester zei, voor dit niet-bestaande probleem”, aldus Wijnants.

            „Het is totale waanzin”, vindt Kevin Kreuger (JA21). „Mensen kunnen prima zelf iets regelen. En dat weet Denk zelf ook. Het is gewoon even kijken hoe ver je kunt gaan. En zoals je zag ging Halsema er ook nog in mee. Heel kwalijk.”
            ’Ook geen kerstkransjes’


            Rogier Havelaar (CDA) vindt de openingstijden van de stembureaus ’ruim genoeg’. Melk en dadels ziet hij evenmin zitten. „Als er verkiezingen in Sinterklaastijd zijn, krijgen we geen pepernoten, met kerst geen kerstkransjes en met Pasen geen paaseitjes.” Havelaar gelooft niet in ’creatieve oplossingen’ voor een hogere opkomst, hij ziet veel liever dat politici zelf zichtbaar zijn in de stad.

            Imane Nadif (GL) lijkt de ophef nogal vergezocht te vinden. „Gezien de grote hoeveelheid plantaardige-melkconsumptie in Amsterdam, is het handig om daar bijvoorbeeld ook havermelk aan toe te voegen”, merkt zij droogjes op.

            ’Niet meer dan logisch’


            „Ik zie dat melk en dadels enorme woede oproepen bij sommige collega’s. Daar heb ik zelf geen last van”, zegt ook Rob Hofland (D66). „Beter houden we de focus op hogere opkomst onder alle bevolkingsgroepen, er is nog een wereld te winnen.”


            Lian Heinhuis (PvdA) vindt het ’niet meer dan logisch’ om rekening te houden met vrijwilligers op het stembureau die het vasten willen verbreken. „In een democratie kan iedereen in vrijheid zichzelf zijn, dat moet ook op de verkiezingsdag leidend zijn”, zegt zij.
            ’Babymelk voor kalfjes’


            Toch zijn niet alleen rechtse partijen kritisch. PvdD-fractievoorzitter Anke Bakker snapt de zorgen over bijvoorbeeld de opkomst. „Maar de dagindeling en eettiming van mensen vinden wij een persoonlijke verantwoordelijkheid. Zij kunnen dat natuurlijk zelf goed regelen”, zegt zij. Ze zou het ’al helemaal niet wenselijk vinden als er gemeentelijk geld naar babymelk gaat die voor kalfjes is bedoeld’.

            Comment


            • Richard Moore, inzet: Poetin. © Anadolu via Getty Images / (inzet: AP)Voormalig spionnenbaas MI6: ‘Poetin is niet van plan om vredesakkoord te sluiten met Oekraïne’


              De Russische president Vladimir Poetin is niet van plan om een vredesakkoord te sluiten met Oekraïne. Dat zegt Richard Moore, die tot september het hoofd was van de Britse buitenlandse inlichtingendienst MI6, op basis van recente informatie.

              Comment


              • https://www.telegraaf.nl/buitenland/...105449888.html


                De Verenigde Staten dienen maandagavond een ontwerpresolutie in bij de VN voor de oprichting van een internationale troepenmacht, de eerste stap naar de wederopbouw van de verwoeste Gazastrook. © ANP / EPAOnrust om ’gevaarlijke’ VN-resolutie van Verenigde Staten voor Gaza: ’Hamas dreigt te ontsnappen’

                Tel Aviv- De Verenigde Staten gaan maandagavond een ontwerpresolutie bij de VN-Veiligheidsraad indienen voor de oprichting van een internationale troepenmacht in Gaza. Het moet de tweede fase van Trumps vredesplan eindelijk op stoom brengen, maar de verschillende partijen in het Midden-Oosten zien er weinig brood in.



                Israël heeft grote moeite met het feit dat er in de tekst een uitzicht wordt geboden op een Palestijnse staat, ook al zijn daar veel mitsen en maren aan verbonden. Hamas is fel tegen zowel ontwapening als de aanwezigheid van buitenlandse troepen in de Gaza. Landen die eventueel troepen zullen leveren vrezen op hun beurt dat zij de terreurbeweging met geweld de wapens moet gaan afpakken, terwijl zij eigenlijk een meer controlerende rol voor ogen hebben.

                Toch gaan de Amerikanen de knuppel in het hoenderhok gooien, omdat er tot dusver niet eens een begin is gemaakt met gesprekken over de tweede fase, die een duurzame oplossing voor Gaza moet bieden. Het eerste deel is echter nog niet eens afgerond: Hamas heeft nog altijd de lichamen van drie gijzelaars, die zij eigenlijk ruim een maand geleden al had moeten overhandigen.


                Tony Blair


                Volgens de ontwerptekst moet een internationale troepenmacht de grenzen van Gaza beveiligen, militaire infrastructuur verwoesten en het hele gebied demilitariseren. Dat dient uiteindelijk te gebeuren met de hulp van een Palestijnse politiemacht, die eerst nog getraind moet worden. Israël, dat momenteel 53 procent van Gaza controleert, trekt zich vervolgens geleidelijk terug uit het overgrote deel van de strook.

                De stabilisatiemacht komt onder controle te staan van een internationale ’vredesraad’, waarvan Donald Trump formeel de baas is. De dagelijkse leiding zal waarschijnlijk door Tony Blair worden uitgevoerd, waarbij de Britse oud-premier steun krijgt van een groot aantal internationale functionarissen. Sigrid Kaag werd in het verleden genoemd als potentiële kandidaat gezien haar ruime ervaring in het gebied.


                20-punten plan van Trump


                De VN-resolute is gebaseerd op het 20-puntenplan van Trump, waaraan Israël reeds haar fiat gaf. Hamas heeft er zijn goedkeuring nog niet aangegeven. De beweging liet zondagnacht in een verklaring weten dat de ontwerpresolutie volgens haar ’gevaarlijk’ is en dat ontwapening niet kan plaatsvinden, omdat daarmee het ’recht van het Palestijnse volk op verzet’ wordt weggenomen.

                De komst van een internationale troepenmacht ziet zij als een inbreuk op de soevereiniteit van Gaza.
                Arabische landen huiverig voor leveren soldaten


                Dat standpunt kan een groot probleem betekenen voor landen om troepen te leveren. Veel Arabische staten hebben al laten weten dat zij geen soldaten zullen sturen uit angst dat die in een militaire confrontatie met Hamas zullen geraken. Zo’n clash zal niet gewaardeerd worden door de eigen bevolking. Daarom wordt de ruggengraat waarschijnlijk gevormd door landen als Indonesië, Azerbeidzjan en mogelijk Pakistan.

                Wederopbouw Gaza


                Het wekt de vrees in Israël dat de Amerikanen uiteindelijk zullen besluiten om de ontwapening van Hamas op haar beloop te laten, en al met de wederopbouw gaan beginnen. Daar is het land faliekant op tegen.

                Het tv-journaal meldde zondagavond dat Hamas buiten Gaza al nieuwe wapenvoorraden aan het aanleggen is, die in de toekomst naar Gaza gesmokkeld moeten worden. Dat zou eventueel via Egypte, met behulp van drones, kunnen gebeuren.
                Palestijnse staat


                Israël heeft bovendien een probleem met de ontwerpresolutie omdat die, hoe vaag ook, een uitzicht biedt op de vorming van een Palestijnse staat. Het leidt tot onrust in het kabinet, waar met name de extreemrechtse partijen moord en brand schreeuwen. Premier Netanyahu en zijn secondant Ron Dermer, minister van Strategische Zaken, riepen zondag de fractieleiders bijeen om te bezweren dat een Palestijnse staat er nooit zal komen.

                In de resolutie staat, net als in het vredesplan van Trump, dat als de Palestijnse Autoriteit, nu de baas op delen van de Westoever, zich heeft hervormd en de wederopbouw van Gaza goed verloopt de ’omstandigheden eindelijk aanwezig kunnen zijn voor een geloofwaardige weg naar Palestijnse zelfbeschikking en staat’.


                Netanyahu en Dermer benadrukten, aldus Israëlische media, in het beraad de woorden ’kunnen zijn’. Ofwel: het is zeer onwaarschijnlijk dat de door en door corrupte PA binnen afzienbare tijd zo hervormd zal zijn dat een ’weg naar een Palestijns staat’ in zicht komt. Of zoals een functionaris zei: „Ze zouden Zweden moeten worden.”

                Comment


                • https://www.oneworld.nl/mensenrechte...-oorlog-sudan/

                  Comment


                  • https://www.telegraaf.nl/buitenland/...105708615.html


                    Mohammed bin Salman (rechts), hier met Syrische president Al-Sharaa. Aan de vooravond van het bezoek van de Saoedische kroonprins aan het Witte Huis heeft Trump hem F-35 gevechtsvliegtuigen beloofd. © AFPTrump paait bezoekende kroonprins Saoedi-Arabië

                    Angst om levering F-35’s aan Saoedi-Arabië: Israël vreest verlies superioriteit, VS bang voor alliantie met China

                    Tel Aviv- Israël vreest zijn militaire superioriteit in het Midden-Oosten te verliezen na de toezegging van Donald Trump dat de Verenigde Staten F-35’s gaat verkopen aan Saoedi-Arabië. De Joodse staat is nu het enige land in de regio die de beschikking heeft over deze geavanceerde gevechtsvliegtuigen.

                    Trumps belofte kwam aan de vooravond van het bezoek van Mohammed bin Salman aan het Witte Huis, waar voor de Saoedische kroonprins een dikke rode loper wordt uitgerold. Hij komt met toezeggingen van honderden miljarden aan investeringen in de Verenigde Staten. De ’paria-dagen’ zijn definitief voorbij voor de man die volgens de CIA de opdracht gaf tot de gruwelmoord op Washington Post-columnist Jamal Khashoggi.


                    Overhalen om toe te treden tot Abraham Akkoorden


                    Trump hoopt dat hij door de combinatie van een warm bad en stealth-vliegtuigen de kroonprins kan overhalen om toe te treden tot de Abraham Akkoorden, ofwel het aangaan van diplomatieke betrekkingen met Israël.

                    De VS wil F-35 gevechtsvliegtuigen leveren aan Saoedi-Arabië, zeer tegen het zere been van Israël. © ZUMA Press Wire/Shutterstock
                    Dat zou een historische omslag betekenen in het Midden-Oosten, waarschijnlijk de reden dat de Iraanse president Pezeshkian Mohammed bin Salman kort voor diens vertrek een brief schreef. De inhoud is niet bekendgemaakt, maar als Teheran iets vreest, dan is het een partnerschap tussen het land van Mekka en Medina en de Joodse staat.
                    Een van belangrijkste redenen voor Hamas om Israël aan te vallen


                    Die toenadering was ook een van de belangrijkste redenen voor Hamas om op 7/10 Israël aan te vallen, wetende dat de daaropvolgende reactie het moeilijk zou maken voor Riyad om banden aan te knopen.

                    Saoedi-Arabië houdt vast aan de eis dat er eerst een duidelijke weg naar een Palestijnse staat moet komen. Trump zal Mohammed bin Salman ervan proberen te overtuigen dat de Amerikaanse VN-resolutie, die maandagnacht werd aangenomen, zo’n route biedt. De kans is echter klein dat de kroonprins daar in meegaat: de tekst van de resolutie is opzettelijk vaag. Wel wordt er op z’n minst een toenadering verwacht van de kroonprins.
                    Israël tegenstander van verkoop van F-35’s aan andere landen


                    Het Israëlische leger liet afgelopen weekeind de regering weten dat het officieel een tegenstander is van de verkoop van F-35’s aan andere landen.

                    Het is officieel beleid van de VS dat Israël zijn militaire superioriteit in het Midden-Oosten moet behouden, maar de levering van ’s werelds modernste gevechtsvliegtuig ondermijnt dat volgens het IDF. Ook al duurt het waarschijnlijk nog jaren voordat het eerste toestel voor Saoedi-Arabië van de band rolt. Riyad wil er 48 hebben, terwijl Israël momenteel de beschikking heeft over 45 toestellen. Het heeft er nog 30 besteld. Landen als Turkije en de Emiraten azen ook op de F-35.

                    Ook Pentagon maakt zich zorgen


                    Israël is niet de enige die zich zorgen maakt, ook het Pentagon zelf. Volgens de New York Times vrezen defensiefunctionarissen dat de gevaceerde technologie van de F-35 in handen zal komen van China. Riyad zocht de afgelopen jaren toenadering tot dat land, nadat de vorige Amerikaanse president, Joe Biden, Mohammed bin Salman had weggezet als een paria vanwege diens rol in de dood van Khashoggi.


                    President Trump probeert Mohammed bin Salman te paaien met F-35’s. © CHIP SOMODEVILLA
                    Trump probeert het aloude bondgenootschap nieuw leven in te blazen, onder meer door zijn eerste buitenlandse reis, net als tijdens diens eerste termijn, naar het koninkrijk te maken.
                    Uitgegroeid tot actieve speler in Midden-Oosten


                    Voor Amerika was lange tijd vooral de olie van belang, maar Saoedi-Arabië is met name onder Mohammed bin Salman uitgegroeid tot een actieve speler in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd voerde hij in eigen land tal van hervormingen door.

                    Voor Trump leidt de weg richting de door hem zo felbegeerde Nobelprijs via Saoedi-Arabië. De president zei eind vorige week te hopen dat Riayd zich snel zal aansluiten bij de Abraham Akkoorden, het diplomatieke kunststukje uit diens eerste termijn, waarbij landen als Bahrein en Emiraten betrekkingen aangingen met Israël.

                    De afgenomen invloed van Iran in de regio, mede door Israëlische én Amerikaanse aanvallen, zou een extra stimulans moeten zijn voor Mohammed bin Salman. Naast de F-35’s.

                    Comment


                    • Israel snel meer bewapenen dus noodzakelijk

                      Comment


                      • https://www.telegraaf.nl/buitenland/...105481443.html


                        De gepeperde onthullingen zetten het leiderschap van Volodimir Zelenski fors onder druk. © ANP/HH’Gouden toiletpot’ en sporttassen vol geld brengen Zelenski verder in het nauw: Oekraïners woedend

                        De Oekraïense president Volodimir Zelenski ligt zwaar onder vuur nadat er opnieuw schokkende beschuldigingen opduiken tegen zijn kompanen, die miljoenen zouden hebben verduisterd. De gepeperde onthullingen zetten zijn leiderschap fors onder druk, en dat terwijl de oorlog tegen Rusland in al zijn hevigheid doordendert.

                        Een luxueus appartement dat van top tot teen wordt uitgekamd, een gouden toilet en ambtenaren die tot in de puntjes hun witwasstrategieën doornemen: het Oekraïense volk is geschokt door de ’schandaalgolf’ die de inner circle van hun president overspoelt.

                        Corruptiebestrijders publiceerden vorige week een schat aan informatie over kopstukken van het Oekraïense overheidsapparaat, die ’het land beroven in oorlogstijd’, zoals in de pers viel te lezen.

                        ’Doorgestoken kaart’


                        De NABU, het Nationaal Bureau voor Corruptiebestrijding, beschuldigde vrienden van de oorlogspresident ervan steekpenningen te hebben ontvangen bij bouw- en onderhoudsprojecten van de Oekraïense energie-infrastructuur.

                        In ruil voor deze betalingen zouden de betrokkenen contracten hebben toegewezen aan vrienden en zakenpartners, en niet aan de bedrijven die het werk het beste of het goedkoopst konden uitvoeren. Doorgestoken kaart dus.

                        Om niet van het pluche te worden gedwongen, keerde Zelenski zich openlijk tegen zijn kornuiten die worden verdacht van schimmige zaakjes. De oorlogspresident eiste woensdag dat zijn minister van Justitie, Herman Haloesjtsjenko, zou aftreden. Ook energieminister Svitlana Hrynchuk moest haar biezen pakken.
                        Sancties


                        Zelfs een voormalig zakenpartner van Zelenski, Tymur Mindich, kreeg op zijn donder van de Oekraïense leider. ’De vriend van’, die volgens de anti-corruptiedienst betrokken was bij de verduistering van 100 miljoen dollar, kreeg sancties opgelegd.

                        „Hij had de leiding over de zogenaamde ’wasserij’ waar crimineel geld werd witgewassen”, meldt de NABU daarover. De Kyiv Independent meldde eerder op basis van insiders dat er huiszoekingen zijn gedaan bij panden die in verband staan met Mindich.

                        Het gouden toilet dat naar verluidt werd gevonden in een van de appartementen van Tymur Mindich tijdens een huiszoeking. © Telegram
                        In een van de stulpjes van Mindich werd door de opsporingsdiensten een gouden toilet aangetroffen. De foto is volgens critici tekenend voor het luxeleven dat overheidskopstukken zich aanmeten, op kosten van het volk.

                        Kritische Oekraïeners zetten vraagtekens bij de stappen die Zelenski zet. Zo hoefden de ministers die worden verdacht van duistere zaken in eerste instantie niet voorgoed, maar slechts tijdelijk hun werk neer te leggen. Pas toen de druk te hoog werd, besloot Zelenski keihard in te grijpen.
                        Flinke kritiek


                        „Zou dit de reactie zijn van een president die werkelijk van niets wist?”, sneerde een anti-corruptieactivist direct na de schorsing. „Een tijdelijke schoring, zelfs geen ontslag...”

                        Voor president Voldimir Zelenski, die na de brute inval van Rusland in Oekraïne uitgroeide tot boegbeeld van vrijheid, is de golf aan corruptiezaken enorm pijnlijk. Er wordt openlijk getwijfeld aan zijn integriteit én rol. Want hoe kon hij niet weten wat zijn vrienden allemaal uitspookten?

                        Of hij het nou wel of niet wist: helder is in ieder geval dat de zaak grote gevolgen heeft voor het imago van de oorlogspresident. Uit een enquête van het Kyiv International Institute of Sociology in 2024 blijkt dat ongeveer de helft van de Oekraïners van mening is dat Zelenski nauwelijks of geen van zijn verkiezingsbeloften heeft waargemaakt.

                        Van de respondenten die zijn beleid als een mislukking bestempelden, gaf de helft aan dat dit te wijten was aan ’oneerlijke en corrupte mensen in zijn team’, terwijl 32 procent wees op ’een gebrek aan competente medewerkers’.

                        Zelenski zelf in gevaar?


                        „Oekraïeners hebben nu geen enkele motivatie meer om te vechten vanwege de corruptie die nu aan het licht is gekomen”, waarschuwt een voormalig regeringsfunctionaris tegenover Fox News. „Er moeten strafrechtelijke uitspraken volgen”, zegt hij. „Straf is onvermijdelijk.”

                        Voorlopig lijkt de president zélf buiten schot te blijven. Maar, zoals een lid van het Oekraïense parlement eerder al benadrukte: dat kan veranderen. „Veel hangt af van de volgende stappen van het onderzoek”, zegt Rostyslav Pavlenko. „Als er nieuwe informatie naar buiten komt die betrekking heeft op Zelenski of zijn kantoor, volgt er natuurlijk een nieuwe ronde.”

                        Comment


                        • https://www.telegraaf.nl/buitenland/...105785110.html


                          De Amerikaanse president Donald Trump heeft groen licht gekregen voor zijn plan om een internationale vredesmacht naar Gaza te sturen, maar weinig landen staan te springen om hun ’jongens’ naar het gebied te sturen. © Getty ImagesWeinig landen staan te springen om troepen te sturen

                          Vredesmacht in ’wespennest’ Gaza gedoemd te mislukken: ’Conflict met Hamas dreigt’

                          AMSTERDAM- De Amerikaanse president Donald Trump heeft groen licht gekregen voor zijn plan om een internationale vredesmacht naar Gaza te sturen. Toch dreigt zijn missie te mislukken nu maar weinig landen staan te springen om boots on the ground te sturen. Ligt chaos op de loer?

                          Dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft ingestemd met het plan, is een opsteker voor de president van de Verenigde Staten, die hoopt dat de tweede fase van zijn vredesplan nu eindelijk op stoom zal komen.
                          Want ondanks deze goedkeuring stonden de meeste stoplichten de afgelopen weken nog op oranje; verschillende partijen in het Midden-Oosten, die Trump op het oog heeft om troepen naar Gaza te sturen, zien dat namelijk totaal niet zitten.

                          De kandidaten zijn bang dat hun jongens in een conflict met Hamas verzeild raken, omdat de terreurclub niet bereid is zijn wapens in te leveren.
                          Clash met Hamas ligt op de loer


                          Daarnaast liet de Palestijnse terreurorganisatie eerder weten dat het überhaupt niet zit te wachten op de komst van buitenlandse soldaten. Troepen naar Gaza sturen is dus allesbehalve aantrekkelijk voor buitenlandse mogendheden, omdat een clash met Hamas daarbij op de loer ligt.

                          Daar komt bij dat ook Israël niet tevreden is met de VN-resolutie van Trump. In de tekst wordt namelijk uitzicht geboden op een Palestijnse staat, weliswaar met een hoop mitsen en maren: iets waar de Joodse staat onder de huidige regering niet op zit te wachten.
                          Geen waterdicht vredesplan


                          En dat is volgens kenners ook precies waar de schoen wringt. Het akkoord tussen Israël en Hamas is volgens hen geen waterdicht vredesplan, maar meer een soort raamwerk dat door meerdere landen wordt onderschreven.

                          Maar buiten dat skelet om, is Hamas niet bereid om de controle over Gaza op te geven en zit Israël niet te wachten op Palestijnse zelfbeschikking. Dat over zulke hoofdzaken nog in het duister wordt getast, maakt de tweede fase van het vredesakkoord wankel.

                          Ontwapening van Hamas kan leiden tot gewelddadige clash


                          Zeker nu het erop lijkt dat de stabilisatiemacht daadwerkelijk wordt belast met de ontwapening van Hamas, iets wat de Amerikaanse vicepresident JD Vance eerder tijdens een bezoek aan Israël al suggereerde. Daarmee dreigen de buitenlandse soldaten een ongekende maatregel, de ontwapening van Hamas, bij de terreurclub door de strot te moeten duwen, zeggen kenners. Iets wat ongetwijfeld tot een gewelddadige clash zou leiden.

                          Volgens de ontwerptekst moet de internationale troepenmacht de grenzen van Gaza beveiligen, militaire infrastructuur verwoesten en het hele gebied demilitariseren. Israël, dat momenteel 53 procent van Gaza controleert, moet zich ondertussen geleidelijk terugtrekken uit het overgrote deel van de strook.

                          Washington heeft hun Arabische partners in het Midden-Oosten op het oog om daaraan bij te dragen. Twee daarvan, de Verenigde Arabische Emiraten en Jordanië, hebben al laten weten dat hun soldaten in Gaza voor hen een no-go is. Ook Egypte zou grote twijfels hebben bij het idee.
                          Dagelijkse leiding uitgevoerd door Tony Blair


                          De stabilisatiemacht komt onder controle te staan van een internationale ’vredesraad’, waarvan Donald Trump formeel de baas is. De dagelijkse leiding zal waarschijnlijk door Tony Blair worden uitgevoerd, waarbij de Britse oud-premier steun krijgt van een groot aantal internationale functionarissen.

                          Dertien lidstaten stemden in New York voor het Amerikaanse voorstel, Rusland en China onthielden zich van stemming.



                          Moskou, dat net als Peking een vetorecht heeft in de Veiligheidsraad, had eerder al aangegeven mogelijk tegen de resolutie te zijn, maar door zich van stemming te onthouden, kon de resolutie toch worden aangenomen.

                          Comment


                          • Hamas zou toch wapens inleveren en vertrekken?

                            Comment


                            • https://www.telegraaf.nl/buitenland/...105741166.html

                              Het gaat maar door en door

                              Comment


                              • https://www.telegraaf.nl/video/massa...106054923.html

                                Massale aanval op Oekraïne: Polen en Roemenië zetten luchtmacht in

                                Rusland heeft in de nacht van dinsdag op woensdag weer hard toegeslagen in de richting van Oekraïne. President Zelenski reageert op sociale media op de aanvallen. Hij spreekt van zowat 500 drones en een kleine 50 raketten. Daarbij zouden ten minste negen doden zijn gevallen en tientallen gewonden. Rusland en Oekraïne bestoken elkaar al langere tijd met massale droneaanvallen. President Zelenski meldt dat onder meer een flatgebouw met negen verdiepingen in Ternopil hard werd geraakt. Vanwege de aanvallen dichtbij de NAVO-grens kwamen ook Polen en Roemenië in actie. Polen sloot een vliegveld in het oosten van het land, Roemenië liet de luchtvaart in actie komen. Volgens nieuwssite Axios zouden Rusland en Amerika in het geheim werken aan een nieuw plan om een eind te maken aan de oorlog in Oekraïne.

                                Comment

                                Working...
                                X